Blog

Bežné prechladnutie je počas zimnej sezóny na obtiaž. Unavení a kýchajúci máme tendenciu fungovať polovičnou rýchlosťou, v práci ako aj v súkromí . Ale je tu nádej. Výskumní pracovníci v Rakúsku zistili, že pravidelná sauna má profylaktický účinok.

Naše sauny nájdete aj na našom ESHOPE.

V súčasnosti neexistuje skutočná liečba vírusov prechladnutia. Akonáhle prechladneme, všetko, čo môžeme urobiť, je pokúsiť sa zmierniť nepríjemné príznaky pri čakaní na vyliečenie.

Najmä rodiny s malými deťmi bývajú postihnuté. Ale nezúfajte. Nedávne správy z rakúskeho výskumného tímu teraz ukazuje, že pravidelná sauna významne znižuje riziko vzniku infekcie.

– V súčasnej dobe neexistuje účinná zdravotná profylaxia pre bežné prechladnutie. Preto vedecky testovali hypotézu, že sauna by pomohli predchádzať nachladnutiu, uviedli výskumníci vo svojom článku “Pravidelné saunovanie a výskyt prechladnutia”.

 

Štúdia bola vykonaná s dobrovoľnými účastníkmi rozdelenými do dvoch skupín. Jedna skupina mala pokyn, aby úplne upustili od saunovania, zatiaľ čo druhá skupina bola požiadaná, aby sa saunovali po dlhú dobu a často. Obe skupiny boli sledované po dobu šiestich mesiacov výskumníkmi, ktorí uzavreli, že v skupine vykonávajúcej časté sauny utrpela prechladnutie iba polovica v porovnaní s druhou kontrolnou skupinou.

– Počet nachladnutí v saunovej skupine bola výrazne nižšia ako u ostatných účastníkov, a to najmä v priebehu posledných troch mesiacov trvania štúdie, hovorí výskumný tím.

 

Presný dôvod, prečo sauna zabraňuje prechladnutiu je stále ešte nie plne objasnený.

– Sú potrebné ďalšie štúdie na objasnenie kauzality, ale jedna teória je, že sauna pôsobí na telo rovnako ako horúčka, a tak sa zdá že hojenie a prevencia napomáha vo chvíľach , keď sa vírus prechladnutia snaží usadiť v tele, stanovuje tím.

 

Zdroj: http://info.tylo.com/en/relaxologyblog/sauna-for-a-longer-life