Suchá sauna

Suchá sauna

Firma FI-SA ponúka saunové kabíny vlastnej výroby s použitím saunových pecí a doplnkov švédskej firmy TYLÖ a fínskej firmy HELO. Zákazník má aj možnosť rozhodnúť sa pre saunovú kabínu vyrobenú priamo vo firme Tylö.

SAUNY TYLÖ

SAUNY HELO

Všeobecne o suchej saune

Spôsob saunovania, ktorý sa rozšíril začiatkom 70-tych rokov zo Švédska najmä v Nemecku a Veľkej Británii. Princíp spočíva v suchej saune s minimálnu vlhkosťou a teplotou 100 až 110 °C.

Suchá sauna švédskeho typu sa skladá z izolovaných stien obložených drevom. Na vnútorný obklad sa používa len správne vysušené a kvalitné drevo, napríklad Severský Smrek, Červený Céder, Bezuzlová Borovica, Hemlock, z drevín bežne dostupných na Slovensku je vhodná Lipa, Jaseň, Jelša alebo Osika. Na lavice a vnútorné vybavenie sauny sa obyčajne používa drevo africkej vŕby Abachi, ktoré je mäkké a porézne, vďaka čomu na dotyk nepáli, ale pritom sa ľahko udržiava čisté. Zo slovenských je pomerne dobrá lipa, v prípadne núdze je možné použiť drevo topoľové, ktoré sa však zle opracováva a pri použití v saune rýchlo zošedne. Všetky materiály použité v saune musia byť prírodné, na izoláciu sa používa minerálna alebo sklená vata , drevo sa nesmie nijako povrchovo chemicky upravovať.

V prípade často používaných sáun sa používa včelí vosk, alebo parafínový olej na zníženie nasiakavosti lavíc a vnútorného vybavenia.