Blog

 

Saunovanie nám ponúka jedinečnú príležitosť na fyzickú i duševnú očistu. Spája sa napríklad so zmiernením bolesti, uvoľnením stresu a napätia, zlepšením zdravia srdcovocievneho systému aj stavu pokožky.

Podľa výsledkov štúdie fínskych vedcov, ktorá bola publikovaná v časopise Age and Ageing v marci 2017, by mohlo pravidelné saunovanie znižovať aj riziko vzniku demencie a Alzheimerovej choroby.

 

Ochladzovanie patrí medzi základy saunovania

Samozrejme, relax v saune je výborný aj na posilnenie celkovej obranyschopnosti organizmu. Na to, aby sme mohli z pobytu v saune čerpať maximum výhod, potrebujeme si dopriať aj primerané ochladzovanie.

Ideálny čas na pobyt v saune je 15 minút. Po ňom by malo nasledovať ochladzovanie, pri ktorom je nevyhnutné počúvať svoje telo. Akonáhle sa objaví neodbytná túžba po teple, mali by sme proces schladzovania sa ukončiť. 

Ako sa ochladiť po saunovaní? Možností je viacero.

 

Ochladenie v potoku či snehu

Zdroj: iStock/tarasov_vl

Ak sa saunujeme v zime, môžeme na schladenie sa využiť studený vzduch vonku. Postačí niekoľko minút, počas ktorých zhlboka dýchame. Rovnako dobre poslúži aj čerstvo napadnutý sneh či studená voda v potoku.

 

Pre začiatočníkov je sprcha

Ďalším praktickým spôsobom ochladzovania sa po saunovaní je sprchovanie, pri ktorom si pohodlne nastavíme teplotu vody. Ak si netrúfame na studenú, začneme vlažnou a postupne ju ochladzujeme.

Sprchovanie odštartujeme dolnými končatinami, pokračujeme cez paže, bedrá a šiju, nakoniec si necháme trup. Hlavu, vynecháme. Tento spôsob ochladenia sa odporúča pre začiatočníkov.

Zdroj foto: istockphoto.com/Vladimir Zapletin

Ochladzovacie vedro napustené studenou vodou, ktoré na seba jednoducho prevrhneme, je ideálnou voľbou pre milovníkov adrenalínu. Je príjemným šokom nielen pre telo, ale aj pre psychiku.

 

Bazén alebo kaďa

Veľmi populárne je ochladzovanie v bazéne so studenou vodou a pozvoľným vstupom, ktorý nám ponúka možnosť rozhodnúť sa, ako ďaleko zájdeme. Aj pobyt v bazéne by mal trvať len dovtedy, kým nepocítime chlad. Alternatívou bazéna je využitie ochladzovacej kade.

Zdroj: iStock/DmitriMaruta