Ako sa saunovať

AKO SA SAUNOVAŤ

ZÁSADY SAUNOVANIA

– najideálnejším intervalom medzi jednotlivými návštevami sauny je jeden alebo dva týždne. Vo všeobecnosti sa zdravý človek bez príznakov ochorenia nemusí báť mimoriadnych vedľajších účinkov. V opačnom prípade je lepšie poradiť sa s lekárom.So saunovaním možno začať už u detí od troch rokov. Je však známe, že Fíni túto hranicu posúvajú oveľa nižšie. Čas pobytu detí v saune by sa mal prispôsobiť ich veku a počas saunovania by nemali zostať bez dozoru dospelého. Pre najmladšie deti je vhodné saunovanie 1x do týždňa, najlepšie na spodnej lavici. Procedúra má pozostávať z troch pobytov po 5-10minút v potiarni pri teplote 80°C s následným ochladením v bazéne alebo na chladnom vzduchu.

– pred návštevou sauny by ste nemali piť alkoholické nápoje. Inak sa môžu dostaviť pocity nevoľnosti a slabosti. Zníženie motorických funkcií môže viesť k menším úrazom, dokonca k náhlemu úmrtiu, spôsobenému preťažením organizmu. po skončení saunovania je potrebné stratené tekutiny doplniť čistou vodou, zeleninovým vývarom, ovocnou šťavou alebo minerálkou. Okrem alkoholu sa pred saunovaním, a najmä po ňom, neodporúča ani fajčenie. Prekrvenými sliznicami dýchacích ciest sa ľahšie vstrebávajú škodliviny a celý očistný zmysel kúry vyjde nazmar.

– jednu až dve hodiny pred návštevou sauny je dobré zjesť menšiu porciu jedla. Plný žalúdok totiž preťažuje organizmus, takže môže dôjsť k nevoľnosti až kolapsu. Vhodný nie je ani úplne prázdny žalúdok. Náhly pokles cukru v krvi môže viesť k mdlobám. Odporúča sa saunovanie vo dvojici kvôli prípadným nevoľnostiam.

– ideálnym časom na saunovanie je najmä jeseň a zima kvôli prevencii ochorení.

– na prípravu a odpočinok po ukončení procedúry si treba vyhradiť dostatok času.

PRIEBEH SAUNOVANIA

– na začiatku by mal byť očistný kúpeľ, pri ktorom si celé telo umyjeme mydlom a vodou.

– potom nasleduje samotný pobyt v potnej miestnosti. Pokožka by mala byť obnažená, aby sa pot mohol voľne odparovať. Začiatočníci sa usadia na najnižšie lavice, pokročilejší vyššie. Čas strávený v saune by nemal prekročiť 15 minút. Najdôležitejšie je, aby sme sa zdržali v saune len takú dlhú dobu, kým sa tam cítime príjemne. Najlepšia poloha pre pobyt v potnej miestnosti je pozícia ležmo, prípadne v sede tak, aby sme nohy mali na rovnakej lavici, na ktorej sedíme, to znamená približne v rovnakej výške, ako sedíme. Silnejšiemu poteniu napomáha para, ktorá sa tvorí pri polievaní horúcich saunových kameňov vodou. Skúsení vyznávači sauny si zvyknú do vody primiešať aj zopár kvapiek éterického oleja. Tu platí zásada, aby sme používali pravé oleje, nie syntetické náhrady, pretože tie nemajú vždy také účinky, ako pravé. Oleje treba dávkovať opatrne, stačí pár kvapiek.

– ďalšou fázou je ochladzovanie. Ochladiť sa môžeme studeným vzduchom, prúdom studenej vody v sprche alebo v bazéne. Ak ste uprednostnili ochladzovanie studeným vzduchom, nemalo by trvať dlhšie ako 2 až 5 minút, pričom sa odporúča zhlboka dýchať. Pri sprchovaní studenou vodou postupujeme od dolných končatín cez paže, bedrá, šiju až po prednú stranu trupu. Hlavu by sme mali vynechať úplne. Pri ochladzovaní v bazéne pomaly ponárame telo do studenej vody. Táto fáza procedúry má trvať dovtedy, kým nepocítime chlad.

– celú procedúru je dobré zopakovať 2-3 krát. Tentoraz sa pri saunovaní usadíme na vyššie postavené lavičky, aby sa telo čo najrýchlejšie rozhorúčilo.

– po skončení saunovania je dôležitý oddych v odpočinkovej miestnosti, kde sa zabalíme do prestieradla alebo deky a v pokoji alebo pri príjemnom rozhovore počkáme, až pominú všetky sprievodné javy, ako napr. pocit chladu, potenie, mierne závrate a pod. Organizmus sa postupne vracia do bežného režimu. Ideálnou formou relaxácie je masáž rozohriateho svalstva, pre športovo zdatných ľudí dokonca mierna záťaž v podobe cvičenia.

– celková doba trvania saunovania je približne 1,5-2 hodiny. Ak sa celý proces prevádza odborne a s citom, výsledkom je príjemný pocit uvoľnenia a ľahkej únavy.